• Türkiye’nin geleceği, gençlerimiz için
  • Sağlıklı bir toplum için
  • Eğitimde fırsat eşitliği için
  • Toplumsal dayanışmaya destek

AJANDA

Ütopyadan Sonra: Kuşlar

Sadberk Hanım Müzesi
28 Şubat 2023’e kadar

Arkadaşım İçin

Sadberk Hanım Müzesi
31 Mayıs 2023’e kadar

Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin?

Meşher
12 Şubat 2023'e kadar

Koyun Koyuna

Arter
29 Ocak 2023'e kadar

Ahmet Doğu İpek: Başımızda Siyahtan Bir Hâle

Arter
29 Ocak 2023'e kadar

OyunBu

Arter
9 Nisan 2023'e kadar

Josephine Powell Sergisi

Vehbi Koç Evi
30 Haziran 2020-Süresiz
KÜLTÜR

Arter

Türkiye’de çağdaş sanat konusunda yeni bir sayfa

Arter
Arter, çağdaş sanat alanında sürdürülebilir bir üretim ve sergileme altyapısı sunmak üzere 2010 yılında Beyoğlu’ndaki binasında açıldı. 2010-2018 yılları arasında 35 sergiyi izleyicilerle buluşturan Arter, çağdaş sanatın görünürlüğüne katkıda bulunurken, bu sergiler kapsamında 183 eserin üretimine de destek sağladı. Arter’in sergilerine her bir sergi için hem içerik hem de tasarım anlamında özel olarak hazırlanan yayınlar ile konuşmalar, performanslar ve atölye çalışmaları eşlik etti.

Vehbi Koç Vakfı'nın 50. kuruluş yıldönümünü kutladığı 2019 yılının Eylül ayında açılan yeni binasıyla beraber Arter, süregelen faaliyetlerini ileriye taşıyarak koleksiyondan ve koleksiyon dışından sergilerin yanı sıra farklı sanat disiplinlerinden gösteri ve etkinliklere ev sahipliği yapmaya başladı.

İnşaatı 2015 yılında başlayan binada sergi alanlarının yanı sıra performans salonları, öğrenme ve etkinlik alanları, kütüphane, konservasyon laboratuvarı, sanat yayınlarına odaklanan bir kitabevi ve yeme/içme alanları bulunuyor. Mimari tasarımı İngiliz Grimshaw Architects tarafından yapılan bina, toplam 18.000 metrekare kapalı alana sahip.

Arter’in Kurucu Direktörü, aynı zamanda Vehbi Koç Vakfı Kültür Sanat Danışmanlığını da yürüten Melih Fereli; Başküratörü ise Emre Baykal.

Arter'in İstiklal Caddesi üzerinde yer alan eski binası ise Nisan 2019’da tadilata girdi ve Eylül 2019'dan itibaren Vehbi Koç Vakfı'na bağlı yeni bir sanat ve kültür kurumu olarak hizmet vermeye başladı.

www.arter.org.tr

Vehbi Koç Vakfı Çağdaş Sanat Koleksiyonu (2007+)
VKV, 2007 yılında çağdaş sanat alanında uluslararası bir koleksiyon başlattı. Bugüne kadar Arter tarafından geliştirilen, korunan ve işlenen koleksiyon, kurumun yeni binasının açılmasıyla birlikte sergiler ve dijital erişim olanakları aracılığıyla kamuyla buluşacak. Koleksiyondaki 1350’den fazla yapıt aynı zamanda dünyanın önde gelen sanat kurumları tarafından ödünç alınmaya ve farklı coğrafyalardaki sergilerde izleyiciyle buluşmaya devam ediyor.

Koleksiyonda resim, heykel, fotoğraf, video ve film, yerleştirme, ses, ışık ve performans gibi çeşitli mecralarda 1960’lardan itibaren üretilmiş eserler yer alıyor. Çağdaş sanatın gelişim hikâyesini anlatmaya odaklanan koleksiyonda Türkiye ve geniş anlamda komşu coğrafyadaki sanat üretimi, uluslararası bir diyalog içinde ele alınıyor.

Galeri