• Türkiye’nin geleceği, gençlerimiz için
  • Sağlıklı bir toplum için
  • Bilim, kültür ve sanatın hizmetinde
  • Eğitimde fırsat eşitliği için
  • Toplumsal dayanışmaya destek

AJANDA
Candeğer Furtun
Arter
16 Eylül 2021-17 Nisan 2022
Ben-Sen-Onlar
Meşher
9 Ekim 2021-27 Mart 2022
Füsun Onur: Opus II – Fantasia
Arter
20 Şubat 2022'ye kadar
Tedbir
Arter
20 Şubat 2022'ye kadar
Emre Hüner: [Elektroizolasyon]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı
Arter
25 Mart-5 Aralık 2021
Nevin Aladağ: İzler
Arter
25 Mart-8 Ağustos 2021
Motif
Sadberk Hanım Müzesi
9 Kasım 2020-31 Ekim 2021
Arşivin Belleği: Marcell Restle’nin Anadolu Araştırmaları
Anamed
25 Haz.2019 - 29 Kasım 2021
Gökcisimleri Üzerine
Arter
25 Temmuz-8 Ağustos 2021
David Tudor ve CIE, Inc.: Yağmur Ormanı V (varyasyon 3)
Arter
30 Ocak 2022'ye kadar
Dinleyen Gözler İçin
Arter
2 Ocak 2022'ye kadar
Josephine Powell Sergisi
Vehbi Koç Evi
30 Haziran 2020-Süresiz
Haberler

Ankara’nın Kültürel Mirası LoCloud’da

Küçük ve orta ölçekli kütüphane, arşiv ve müze gibi kültürel miras kuruluşlarının kayıtlarının Europeana Bulutu’na taşınarak çevrimiçi erişime açılmasını sağlayacak olan Avrupa Birliği’nin LoCloud Projesi’nde Vehbi Koç ve Ankara Araştırmaları Merkezi (VEKAM) de yer alıyor. 1 Mart’ta başlatılan 3 yıl sürecek projeyle 4 milyon dijital kaydın Europeana Bulutu aracılığıyla erişilebilir kılınması amaçlanıyor. Türkiye, Europeana Bulutu’nda VEKAM kayıtları ile yer alacak ve proje bu alanda nitelikli bilgi yönetimi-bulut temelli teknolojinin Türkiye’deki ilk örneği olacak.

Temel çerçevesi, “Nitelikli Ağlarda Etkili Bilgi Yönetimi” olan ve LoCloud kısaltması ile isimlendirilen “Europeana Bulutunda Yerel İçerik” (Local Content in a Europeana Cloud) projesi, 24′ü Avrupa Birliği üyesi olan ve aralarında İzlanda, Norveç, Sırbistan ve Türkiye’nin yer aldığı 32 ortaklı bir Avrupa Birliği (AB) Projesidir. 2012 yılında ICT-PSP kapsamında başvuran 59 proje arasında kabul edilen 6 projeden birisi olan ve 1 Mart 2013 tarihinden itibaren 3 yıl sürecek projenin bilimsel koordinatörlüğünü Norveç Kültür Bakanlığı, proje yöneticiliğini ise İngiltere’den MDR Partners yapacak.

Proje çerçevesinde proje ortağı ülkelerde bulunan ve Europeana’ya aktarılan küçük ve orta ölçekli kütüphane, arşiv ve müze gibi kültürel miras kuruluşlarının kayıtları, geliştirilecek Europeana Bulutu’na taşınarak bulut bilişim teknolojisi uygulamaya geçirilecek ve bu kuruluşların dijital kayıtları çevrimiçi erişime açılacak. LoCloud Projesi 4 milyon yeni dijital kaydı Europeana aracılığıyla erişilebilir kılmayı amaçlamaktadır.

Ulusal Koordinatörlüğünü Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nden Prof. Dr. Bülent Yılmaz’ın yürüteceği Projenin Türkiye ekibi aynı Bölümde görev alan Doç Dr. Özgür Külcü, Yrd. Doç. Dr. Yurdagül Ünal ve Araştırma Görevlisi Tolga Çakmak’tan oluşmaktadır. Projede uygulama kuruluşu olarak Vehbi Koç ve Ankara Araştırmaları Merkezi (VEKAM) yer alacaktır. Türkiye Europeana Bulutu’nda VEKAM kayıtları ile yer alacak ve proje bu alanda nitelikli bilgi yönetimi-bulut temelli teknolojinin Türkiye’deki ilk örneği olacak.

Projeye ilişkin ayrıntılı bilgi için tıklayınız.