• Türkiye’nin geleceği, gençlerimiz için
  • Sağlıklı bir toplum için
  • Bilim, kültür ve sanatın hizmetinde
  • Eğitimde fırsat eşitliği için
  • Toplumsal dayanışmaya destek

AJANDA
Candeğer Furtun
Arter
16 Eylül 2021-17 Nisan 2022
Ben-Sen-Onlar
Meşher
9 Ekim 2021-27 Mart 2022
Füsun Onur: Opus II – Fantasia
Arter
20 Şubat 2022'ye kadar
Tedbir
Arter
20 Şubat 2022'ye kadar
Emre Hüner: [Elektroizolasyon]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı
Arter
25 Mart-5 Aralık 2021
Nevin Aladağ: İzler
Arter
25 Mart-8 Ağustos 2021
Motif
Sadberk Hanım Müzesi
9 Kasım 2020-31 Ekim 2021
Arşivin Belleği: Marcell Restle’nin Anadolu Araştırmaları
Anamed
25 Haz.2019 - 29 Kasım 2021
Gökcisimleri Üzerine
Arter
25 Temmuz-8 Ağustos 2021
David Tudor ve CIE, Inc.: Yağmur Ormanı V (varyasyon 3)
Arter
30 Ocak 2022'ye kadar
Dinleyen Gözler İçin
Arter
2 Ocak 2022'ye kadar
Josephine Powell Sergisi
Vehbi Koç Evi
30 Haziran 2020-Süresiz
Haberler

Ashoka Türkiye ve VKV’den Sosyal Girişimcilik Günü

Dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimcilik platformu Ashoka, Vehbi Koç Vakfı ortaklığında, bu sene üçüncü kez Sosyal Girişimcilik Günü’ne evsahipliği yaptı. 28-29 Nisan tarihlerinde katılıma açık olarak canlı yayınlanan etkinlikte, Türkiye’deki sosyal girişimcilik ekosistemini güçlendirmek için çalışan liderler bir araya geldi.10’dan fazla şehirden yaklaşık 200 kişinin katıldığı çevrimiçi oturumlarda, dönüşen sistemler ve değişen dünya düzeni sosyal girişimcilik penceresinden değerlendirildi. Etkinliğin onur konukları arasında Ashoka ve Schwab Fellow’u olmasının yanı sıra çocuklar ve gençlerin güçlendirilmesi konusunda dünya çapında pek çok sivil toplum projesinin liderliğini üstlenen Jeroo Billimoria, KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve Ashoka Support Network Üyesi ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı yer aldı.

Erdal Yıldırım: “Türkiye’de sosyal girişimciliği destekliyor olmaktan mutluluk duyuyoruz”
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım, 3 yıl önce Ashoka Türkiye ekibinin sosyal girişimcilik günü hayaline Vehbi Koç Vakfı olarak ortak olduklarını vurgularken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ashoka Türkiye ile sosyal girişimcilik alanındaki ortaklığımız, ekosistemi güçlendirmek ve yaygınlaştırmak üzere geniş bir grup kuruluş ile yürüttüğümüz ‘Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı’ programı kapsamında da başarıyla devam ediyor. Bu üçüncü Sosyal Girişimcilik Günü’nde bir kez daha anlıyoruz ki, zorlaşan ve değişen koşullara rağmen sosyal girişimcilik alanının önemi her geçen gün artıyor.  Özellikle global olarak içinde bulunduğumuz bu gibi kriz dönemlerinde, sosyal girişimlerin sorunlara hızlı tepki verebilme yetenekleri ve sürdürülebilirliklerini sağlayan finansal modelleri sayesinde geleneksel yapılara göre daha dayanıklı olduklarına ve daha esnek davrandıklarına şahit oluyoruz. Sosyal sorunlara sistemsel çözümler üretme noktasında, hayırseverlik alanını gittikçe güçlendiren bu melez modeli Türkiye’de destekliyor olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz ” dedi. 

Zeynep Meydanoğlu: “Herkesin fark yaratabileceği bir Türkiye için iş birliklerine ihtiyacımız var”
Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu ise “40 yıllık küresel deneyimimiz ve Türkiye’deki sosyal girişimcilik dahil çeşitli sektörlerden paydaşlarla yakından çalışmalarımız bize şunu gösteriyor: İçine doğduğumuz koşullar, eğitim durumumuz, mesleğimiz ne olursa olsun toplumsal sorunların çözülmesi için farklı aşamalarda rol alan bizlerin ihtiyaçları ortak. Sosyal Girişimcilik Günü’nü tasarlarken bu ihtiyaçları göz önünde bulunduruyoruz. Derinleşmesi için odak ve zaman gereken konuları kapsüller halinde sunuyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından, toplumsal sorunların çözümü için çalışan 200’e yakın katılımcıyı bu çözüm kapsülleri etrafında bir araya getirmenin ve dönüştürenlerin dönüşeceği fırsatların gücüne inanıyoruz.Vehbi Koç Vakfı’nın sosyal girişimcilik ekosistemine katkıları şüphesiz ki çok kıymetli. Vehbi Koç Vakfı üç senedir Ashoka Türkiye’nin Sosyal Girişimcilik Programı’nın stratejik destekçisi. Aynı zamanda ortaklarından olduğumuz Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı’nın da yürütücüsü. Herkesin fark yaratabileceği bir Türkiye için sektörler ve aktörler arası bu gibi iş birliklerine ihtiyacımız var” dedi.

Üçüncü yılında Sosyal Girişimcilik Günü
10 farklı atölyenin düzenlendiği ve alanında uzman 20 konuşmacının katıldığı Sosyal Girişimcilik Günü, Zeynep Meydanoğlu ve Jeroo Billimoria’nın “Belirsizliğin Ortasından Sistem Dönüşümüne” başlıklı oturumuyla başladı. Program süresince Zorlu Holding’in katkılarıyla “Toplumsal Dönüşüm için Gençlik Hareketi atölyesi ve Kearney Türkiye’nin desteği ile “Covid-19'un Etkisi ve Sosyal Girişimcilere Getirdiği Fırsatlar” atölyeleri gerçekleştirildi.  Melis Alphan’nın moderatörlüğünü üstlendiği “Bir Sistem Dönüşümü Hikayesi: Kadının İnsan Hakları” oturumunun konuğu Kadın Hakları Sivi Toplum Örgütü KAMER’in kurucusu ve aynı zamanda bir Ashoka Fellow’u olan Nebahat Akkoç olurken, “Korona Günlerinde Türkiye'yi Okumak” başlığı altında gerçekleştiriken oturumdaMirgün Cabas’ın konuğu araştırma ve danışmanlık şirketi KONDA Genel Müdürü  Bekir Ağırdır oldu. Etkinliğin kapanışındaise Fridays For Future Türkiye ekibinden Selin Gören“Elimden Gelenin En İyisini Yapıyorum” başlıklı oturumda Ashoka Fellow’u ve Change.org’un Türkiye Direktörü Dr. Uygar Özesmi’yi ağırladı.

Canlı yayınlanan etkinliğin kayıtlarını Ashoka Türkiye Youtube kanalından izlemek için tıklayın.