• Türkiye’nin geleceği, gençlerimiz için
  • Sağlıklı bir toplum için
  • Bilim, kültür ve sanatın hizmetinde
  • Eğitimde fırsat eşitliği için
  • Toplumsal dayanışmaya destek

AJANDA

Farz Et Ki Sen Yoksun

Arter
29 Aralık 2024'e kadar

Büyümüş de Küçülmüş

Sadberk Hanım Müzesi
30 Haziran 2024'e kadar

Mâzîden Âtîye Zarâfet

Abdülmecid Efendi Köşkü
17 Mart 2024'e kadar

Kendi Gölgesinde

Arter
7 Nisan 2024'e kadar

Göz alabildiğine İstanbul

Meşher
20 Eylül 2023-26 Mayıs 2024

Sarkis: Sonsuz

Arter
3 Mart 2024'e kadar

Nuri Kuzucan: Pasaj

Arter
4 Şubat 2024'e kadar
Haberler

2017 Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası Prof. Dr. Daron Acemoğlu’nun

22 Kasım 2017’de ikincisi takdim edilen Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası, İktisadi, İdari, Sosyal, İnsani Bilimler ve Hukuk alanlarında argümanları ve teorileri ile yeni ufuklar açan Prof. Dr. Daron Acemoğlu’nun oldu. Ödül, makroekonomik büyüme ve kalkınma, çalışma ekonomisi ve politik ekonomi konularında çığır açan katkılarına istinaden Prof. Dr. Acemoğlu’na verildi.

Ödül programının bu yılki seçici kurulunda dünyanın en önemli kurumlarından Prof. Dr. Dani Rodrik (Harvard Üniversitesi), Prof. Dr. Yasemin Soysal (Essex Üniversitesi), Prof. Dr. Seyla Benhabib (Yale Üniversitesi), Prof. Dr. Gülru Necipoğlu-Kafadar (Harvard Üniversitesi) ve Prof. Dr. Umran İnan (Koç Üniversitesi Rektörü) görev yaptı. 

Geçtiğimiz yıl ödüle; hesaplamalı görüntüleme, mikroskopi ve fotonik alanlarında üst düzey temel bilimsel çalışmalar gerçekleştiren ve tele-tıp, mobil algılama ve teşhis uygulamaları için yenilikçi teknolojiler geliştiren Prof. Dr. Aydoğan Özcan layık görülmüştü.

Prof. Dr. Daron Acemoğlu hakkında
K. Daron Acemoğlu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Ekonomi Bölümü’nde Elizabeth ve James Killian Profesörü ve Kanada Gelişmiş Araştırmalar Enstitüsü’nde yürütülen Enstitüler, Kurumlar ve Büyüme programı üyesidir. Ayrıca Ulusal Ekonomik Araştırmalar Dairesi ve Ekonomi Politikaları Araştırma Merkezi ile bağlantısı bulunmaktadır. Acemoğlu Ulusal Bilimler Akademisi, Türkiye Bilimler Akademisi, Amerika Sanat ve Bilimler Akademisi, Ekonometri Derneği, Avrupa Ekonomik Birliği ve Çalışma Ekonomistleri Derneği’nin seçilmiş üyeleri arasındadır.

York Üniversitesi’nin ekonomi bölümünde aldığı lisans eğitimini 1989 yılında bitirdikten sonra, 1990 yılında Londra Ekonomi Üniversitesi’nin matematiksel ekonomi ve ekonometri bölümünde yüksek lisans programından mezun olan Acemoğlu, 1992 yılında da Londra Ekonomi Üniversitesi’nin (London School of Economics) Ekonomi Bölümü’nde doktorasını tamamladı. Kendisi 1993 yılından bu yana Londra Ekonomi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmaktadır ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bünyesinde Yardımcı Doçent, Pentti Kouri Doçent Doktor ve Ekonomi Profesörü unvanlarına sahiptir.

Prof. Dr. Daron Acemoğlu için hazırlanan film için lütfen tıklayınız.

22 Kasım 2017 günü Prof. Dr. Daron Acemoğlu’nun Koç Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği seminer için lütfen tıklayınız.