• Türkiye’nin geleceği, gençlerimiz için
  • Sağlıklı bir toplum için
  • Bilim, kültür ve sanatın hizmetinde
  • Eğitimde fırsat eşitliği için
  • Toplumsal dayanışmaya destek

AJANDA

Geçmiş ve Şimdinin Buluşması

ANAMED
17 Ekim 2022'ye kadar

Locus Solus

Arter
31 Aralık 2022'ye kadar

OyunBu

Arter
9 Nisan 2023'e kadar

Bill Fontana: İo'nun Yeni Sesi

Arter
4 Aralık 2022'ye kadar

Josephine Powell Sergisi

Vehbi Koç Evi
30 Haziran 2020-Süresiz
Haberler

VKV'nin açacağı çağdaş sanat müzesinin inşaatı başladı

Vehbi Koç Vakfı’nın geleceğe yönelik en önemli sanat projeleri arasında İstanbul Dolapdere’de 2017 yılının sonunda açılması planlanan Vehbi Koç Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi yer alıyor. Bir kültür ve eğitim odağı olarak kurgulanan müze, Vehbi Koç Vakfı Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nun yanı sıra, yıl boyunca süreli sergilere ve bu bağlamda çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak ve ARTER’in süregelen faaliyetlerini bir adım ileriye taşıyacak.

Müze binasında sergi alanlarının yanında bir heykel terası, performans alanları, interaktif diyalog merkezleri, konferans/toplantı/etkinlik salonları, kütüphane, konservasyon laboratuvarı, depolar, bir sanat kitapçısı ve yeme/içme alanları bulunacak.

Müzenin tasarımı, VKV’nin düzenlediği çağrılı yarışmaya katılan uluslararası ve ulusal mimarlar arasından seçilen Grimshaw Architects (İngiltere) tarafından yapıldı; uygulama projeleri ise Turgut Alton Mimarlık tarafından gerçekleştirildi. 2015 yılı Temmuz ayında başlayan müze inşaatının 2017 sonbaharında tamamlanması planlanıyor.

Çağdaş sanat müzesinin kurucu direktörlüğünü Vehbi Koç Vakfı Kültür Sanat Danışmanı Melih Fereli üstleniyor; küratörler ekibinin başında ise Emre Baykal bulunuyor.