• Türkiye’nin geleceği, gençlerimiz için…
  • Sağlıklı bir toplum için...


  • Eğitimde fırsat eşitliği

AJANDA
Gürel Tüzün'le Söyleşi: Vehbi Koç Anlatıyor
Tofaş Akademi Doğu Kampüs
12 Mart 2019,11:00-12:00
Yokgün (E.Şahin-I.D.Akseloğlu)
Operation Room/Amerikan Hastanesi
28 Şub.-27 Nis.2019
VEKAM Efemera Çalıştayı I
VEKAM
30-31 Mayıs 2019
Josephine Powell Sergisi
Vehbi Koç Evi
6 Eylül 2018-Süresiz
Tarihin Merkezine Seyahat
ANAMED
10 Mayıs 2018-5 Mayıs 2019
Pazarın Cazibesi: Tarih Boyunca Akdeniz Dünyasında Alışveriş
AKMED
1 Ara.2018-31 Ağu.2019
KÜLTÜR

Kültür Proje Destekleme

Hayatın her alanında kültürel gelişimi destekleyen kurum: Vehbi Koç Vakfı

Vehbi Koç Vakfı büyük çaplı ve Türkiye için önemli ilkleri yansıtan kültür projelerine destek vermektedir.
 

Desteklenen Projeler:

Klaros Arkeolojik Kazıları (2016-Devam ediyor): Klaros kutsal alan kazıları, Prof. Dr. Nuran Şahin başkanlığında kalabalık bir arkeoloji ekibinin katılımıyla gerçekleşti. Vehbi Koç Vakfı, Klaros kazısında ortaya çıkarılan buluntuların belgelenmesine ve koruma- onarım çalışmalarına destek sağladı.


Ankara Üniversitesi Mustafa V. Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi (2015): Vehbi Koç Vakfı, Ankara Üniversitesi Su Altı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM), TINA Vakfı ve Urla Belediyesi’nin işbirliğiyle İzmir’in Urla ilçesinde arkeoloji alanında dünya çapındaki önemli çalışmalarıyla ses getirecek Ankara Üniversitesi Mustafa V. Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi’ni kuruldu.    

ankusam.ankara.edu.tr


Yunan-Türk Gençlik Orkestrası (2016-Devam ediyor): Türkiye ve Yunanistan’dan 50 genç müzisyenin oluşturduğu, amacı, müzik aracılığıyla iki ülke arasındaki dostluğu geliştirmek ve teşvik etmek olan Yunan-Türk Gençlik Orkestrası’na 2015’den bu yana destek sağlanmaktadır.            

www.gtyo.org


Venedik Bienali Türkiye Pavyonu Sponsorluğu / 21 farklı destekçi ile birlikte (2014-2034): Vehbi Koç Vakfı’nın da bulunduğu 21 destekçinin katkıları ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimiyle Türkiye, dünyanın en önemli güncel sanat ve mimarlık etkinlikleri arasında sayılan Venedik Bienali’nde uzun süreli bir mekâna sahip oldu. 

www.iksv.org


İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali (2013-2014): 2013 İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ünlü Beş Şehir eserinde yer alan İstanbul, Ankara, Bursa, Erzurum ve Konya’da edebiyat severlerini yerli ve yabancı yazarlarla buluşturdu. Ana sponsorluğunu Vehbi Koç Vakfı’nın üstlendiği İTEF’in 2013 teması “Şehir ve Oyun” oldu.

www.itef.com.tr


Pamukkale Hierapolis Kazıları (2013-Devam ediyor): UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer alan Hierapolis Antik Kenti'nin kurtarılması ve restorasyonuna yönelik çalışmalar Vehbi Koç Vakfı ve Tofaş’ın da desteğiyle devam ediyor.


İstanbul Bienali Ana Sponsorluğu / Koç Holding ile birlikte (2007-2026): İstanbul Kültür Sanat Vakfının 1987 yılından bu yana sürdürdüğü, Türkiye’deki en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat etkinliği niteliğindeki İstanbul Bienali, 2026 yılına kadar Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı tarafından desteklenmeye devam edecek.         

bienal.iksv.org


Metropolitan Müzesi'nde Koç Ailesi Osmanlı Sanat Galerileri (2011): Vehbi Koç Vakfı her yıl 4.5 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan New York’taki  Metropolitan Müzesi’ne 2009 - 2019 yılları arasında, yılda 1 milyon dolar olmak üzere toplam 10 milyon dolar destek veriyor. Müzedeki Halılar, Kumaşlar ve Büyük Osmanlı Dünyası ile Osmanlı Saray Sanatları (14. - 20. yüzyıllar) Galerileri “Koç Ailesi”nin adını taşıyor. 75 yıl boyunca da bu iki galeri Koç Ailesi’nin adını taşımaya devam edecek.

www.metmuseum.org


Zengibar Kalesi Kazıları (2010-Devam ediyor): Isaura adıyla bilinen ve Antik Çağ’da Orta Anadolu’nun en büyük yerleşmesi durumundaki Zengibar Kalesi antik yerleşmesinde yapılan arkeolojik kazı ve çalışmalar Vehbi Koç Vakfı tarafından destekleniyor. 2010 yılından bu yana devam eden arkeolojik çalışmaları Anadolu’nun kültür tarihi açısından büyük önem taşıyor.


TANAS Berlin Türk Çağdaş Sanatlar Galerisi (2008-2013): Vehbi Koç Vakfı işbirliğinde 2008’de Berlin’de kurulan TANAS, Berlin’deki çağdaş Türk sanatıyla ilgili gelişmeleri takip etmeyi ve çağdaş Türk sanatçıları için uluslararası bir vitrin işlevi görmeyi amaçlyordu. TANAS Türk sanatçılar ve küratörlerle Alman ve uluslararası izleyiciler arasındaki iletişimin ve düzenli etkileşimin sürdürülmesini sağlayan bir platform olarak faaliyet gösterdi, misyonunu tamamlayan proje 2013 yılında sonlandırıldı.


Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu (2010): Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu, merhum Sevgi Gönül’ün anısına 2007 yılından bu yana üç yılda bir Vehbi Koç Vakfının desteğiyle gerçekleşiyor. Sempozyum, Bizans çalışmaları alanında Türkiye’deki en büyük bilimsel etkinlik olma özelliğini taşıyor.

sgsymposium.ku.edu.tr


Atatürk Kitaplığı (1973): Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 50. yılı anısı olarak Koç Topluluğu adına Vehbi Koç Vakfı tarafından yaptırılan, mimari projesi Sedad Hakkı Eldem tarafından hazırlanmış olan Atatürk Kitaplığı Taksim-Dolmabahçe’de faaliyet göstermektedir.


“Türkiye’de Çağdaş Sanat” Monografi Serileri - Yapı ve Kredi Kültür ve Sanat Yayınları (2007-2011): Yapı ve Kredi Kültür ve Sanat Yayınevinden “Türkiye’de Çağdaş Sanat” monografi serilerinin yayınlanmasını sağlandı. Seriler, uluslararası düzeyde tanınmış Türk sanatçılarının kapsamlı monograflarını bir araya getiren 12 kitaptan oluşuyor.

 

Galeri