• Türkiye’nin geleceği, gençlerimiz için…
  • Sağlıklı bir toplum için...


  • Eğitimde fırsat eşitliği

AJANDA
Metin Üstündağ: Ağlak Muğlak
Operation Room
15 Mart- 13 Mayıs 2017
Renk=Kadın
Hatice Mülazımoğlu
VKVFOGölcükK&SYMerkezi
8 Mart-7 Nisan 2017
Yusuf Franko’nun İnsanları
ANAMED
26 Ocak-1 Haziran 2017
II. Çocuk Sağlığı Hemşireliği Çalıştayı
Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi
Nisan 2017
Jake & Dinos Chapman:
Anlamsızlık Âleminde
Arter
10 Şubat-7 Mayıs 2017
KÜLTÜR

ARTER | Sanat İçin Alan

Türkiye’de çağdaş sanat konusunda yeni bir sayfa

Arter, çağdaş sanat alanında sürdürülebilir bir üretim ve sergileme altyapısı sunmak üzere 2010 yılında açıldı. Düzenlediği kişisel ve karma sergilerle çağdaş sanatın görünürlüğüne katkıda bulunurken, bu sergiler kapsamında sanatçılara sunduğu üretim olanaklarıyla Türkiye'deki eser üretimini desteklemeyi de hedefliyor. Arter'in programına, her bir sergi için özel olarak hazırlanan yayınlar eşlik ediyor. 

www.arter.org.tr

Vehbi Koç Vakfı Çağdaş Sanat Koleksiyonu (2007+)
Vehbi Koç Vakfı, 2017’de açılması planlanan çağdaş sanat müzesi için oluşturduğu koleksiyonla kültür alanındaki faaliyetlerine yeni bir boyut ekliyor. 2007’den bu yana sürdürülen çalışmalar sonucu bugün 1.000’den fazla çağdaş sanat yapıtını içeren koleksiyondaki işler, daha şimdiden dünyanın önde gelen sanat kurumları tarafından ödünç alınmaya ve farklı coğrafyalardaki sergilerde izleyiciyle buluşmaya başladı.

Çağdaş Sanat Müzesi Projesi (2018)
Vehbi Koç Vakfı’nın geleceğe yönelik en önemli sanat projeleri arasında İstanbul Dolapdere’de 2018 sonbaharında açılması planlanan çağdaş sanat müzesi yer alıyor. Bir kültür ve eğitim odağı olarak kurgulanan müze, Vehbi Koç Vakfı Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nun yanı sıra koleksiyon dışı sergilere ve farklı disiplinlerden etkinliklere ev sahipliği yapacak ve Arter’in süregelen faaliyetlerini bir adım ileriye taşıyacak.

Müze binasında sergi alanlarının yanında bir heykel terası, performans alanları, diyalog merkezleri, konferans/toplantı/etkinlik salonları, kitaplık, konservasyon laboratuvarı, depolar, sanat yayınlarına odaklanan bir kitabevi ve yeme/içme alanları bulunacak.

Binanın mimari tasarımı Grimshaw Architects (İngiltere) tarafından yapıldı; uygulama projeleri ise Turgut Alton Mimarlık tarafından gerçekleştirildi. 2015 yılı Temmuz ayında başlayan müze inşaatının 2018 yılında tamamlanması planlanıyor.

Çağdaş sanat müzesinin kurucu direktörlüğünü Vehbi Koç Vakfı Kültür Sanat Danışmanı Melih Fereli üstleniyor; küratörler ekibinin başında ise Emre Baykal bulunuyor.

Yapı Kredi Yayıncılık’tan “Türkiye’de Çağdaş Sanat” monografi dizisi (2007–2011)
Vehbi Koç Vakfı, amacı sanatsal ve kültürel ürünleri daha geniş kitlelere ulaştırmak olan Yapı Kredi Kültür Sanat ve Yayıncılık aracılığıyla, “Türkiye’de Çağdaş Sanat” monografi dizisinin yayımlanmasını sağladı. Dizi kapsamında, uluslararası düzeyde tanınmış 12 Türkiyeli sanatçının kapsamlı monografileri yayımlandı. Monografi dizisinin editörlüğünü René Block, danışmanlığını ise Melih Fereli üstlendi. 150’si numaralı ve imzalı olmak üzere yalnızca 1.800 adet basılan kitaplar Türkçe ve İngilizce olarak çift dilli yayımlandı ve her biri sanatçıların ofset baskı sanat eserleriyle sarılı olarak satışa sunuldu.

TANAS (2008–2013)
TANAS, Vehbi Koç Vakfı’nın çağdaş sanat alanındaki üretimi hem Türkiye’de hem de uluslararası bağlam içinde desteklemeye yönelik ilk ve önemli adımlarından biri olarak 2008 yılında Berlin’de açıldı. Edition Block işbirliğiyle kurulan ve yönetimini René Block’un üstlendiği TANAS’la Vehbi Koç Vakfı, Türkiye’deki sanatsal üretime önemli bir uluslararası platform kazandırmış oldu.

Vehbi Koç Vakfı’nın çağdaş sanat projeleri dizisinin önemli evrelerinden biri olarak beş yıl devam etmesi öngörülen TANAS’ta ağırlıklı olarak Türkiye’den sanatçılara yer veren toplam 22 kişisel ve karma sergi gerçekleştirildi; bu sergilere sanatçı konuşmaları, paneller ve çeşitli sanat profesyonelleri rehberliğinde gerçekleşen özel sergi turları eşlik etti. Misyonunu tamamlayarak planlandığı gibi 2013 yılı sonu itibariyle kapanan TANAS, açık olduğu 5 yıl boyunca Berlin’in canlı uluslararası sanat ortamında Türkiye çağdaş sanatına odaklanan bir merkez olarak sanatçı, küratör, yazar ve öğrencileri bir araya getiren kapsamlı bir üretim ve tartışma platformu işlevi gördü.

 

Galeri
VKV E-BÜLTEN