• Sağlıklı bir toplum için...


  • Bilim, kültür ve sanat dünyasının hizmetinde…


  • Eğitimde fırsat eşitliği

AJANDA
Yazıda Ahenk ve Renk
Sadberk Hanım Müzesi
25 Nisan-22 Aralık 2019
Yokgün (E.Şahin-I.D.Akseloğlu)
Operation Room/Amerikan Hastanesi
28 Şub.-27 Nis.2019
VEKAM Efemera Çalıştayı I
VEKAM
30-31 Mayıs 2019
Josephine Powell Sergisi
Vehbi Koç Evi
6 Eylül 2018-Süresiz
Tarihin Merkezine Seyahat
ANAMED
10 Mayıs 2018-5 Mayıs 2019
Pazarın Cazibesi: Tarih Boyunca Akdeniz Dünyasında Alışveriş
AKMED
1 Ara.2018-31 Ağu.2019
EĞİTİM

Desteklenen Projeler

Türkiye'nin geleceği için aydınlık bir yol çizmeyi hedefliyoruz.

Vehbi Koç Vakfı kurulduğu günden bu yana birçok eğitim projesine destek vermiştir ve vermeye devam etmektedir.
 

Desteklenen Projeler

Tüm Okul Destekleme Projesi (2016-Devam ediyor): Proje, eğitim yolu ile mültecilerin ev sahibi toplumlara entegrasyonunun kolaylaştırılması amaçlıyor.  Pilot projenin yürütücülüğünü Olumlu Davranış Geliştirme Derneği (ODGEDER) üstleniyor. Öğrenci, öğretmen, veli, yönetici ve rehberlik servislerinin yapılanması ve güçlendirilmesini kapsayan bir model ile rehberlik ve danışmanlık desteği uygulanıyor.

odgeder.com
 

Sosyal Girişimcilik Geliştirme Programı (2016-Devam ediyor): Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSİF), Vehbi Koç Vakfı ve UniCredit Vakfı ortaklığıyla, sosyal girişimcilerin sürdürülebilirliklerinin sağlanmasına yardımcı olmak amacıyla "Change with Business" Sosyal Girişimcilik Geliştirme Programı başlatıldı.          

kusif.ku.edu.tr
 

Mirekoç Bursiyer Programı (2016-Devam ediyor): Bu program aracılığıyla düzensiz göç hareketleri, sınırlar, mülteci hareketleri ve servis sağlayıcılarla ilgili araştırmalar yapılıyor, veri tabanları ve haritalandırmalar oluşturuluyor. Merkez ve Vakıf ortaklığında yeni online veritabanı Zorunlu Göç Kaynak Merkezi açıldı. Merkezin arama motoru yardımıyla veritabanında bulunan kaynaklar içerisinden; akademik yayın, yerel ve uluslararası sivil toplum kuruluşu raporu ve değerlendirmesi, hükümetler arası kuruluşlar ve devlet kurumları tarafından yayınlanan rapor ve yasal mevzuata ilişkin belge kategorilerinde arama yapılabiliyor.             

mirekoc.ku.edu.tr
 

UNHCR Suriyeliler Eğitim Projesi (2015): Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile 2014 yılında imzalanan protokol kapsamında; Türkiye'deki mülteci kamplarında yer alan eğitim birimlerinin Türkçe ve Arapça Eğitim ve öğretim materyalleri ile donatılması sağlandı. Proje kapsamında alfabe, harita, anatomi görseli, abaküs, hücre diagramları, periyodik cetvel vb. gibi eğitim öğretim materyalleri yaklaşık 8.000-10.000 Suriyeli öğrencinin eğitim gördüğü geçici eğitim merkezlerinde kullanılmaya başlandı.      

www.unhcr.org
 

Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi Meslek Lisesi Koçları Programı (2006-Devam Ediyor): Özel sektörün deneyiminin gönüllülük temelli aktarılmasının en iyi örneklerinden biri olan ve Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi ile Koç Topluluğunun 20 şirketinden 600 Gönüllü Şirket Çalışanları aracılığıyla 81 ilde 264 okulda 8.000 öğrenciye ulaştığı Meslek Lisesi Koçları Programı, 2012 yılında Özel Sektör Gönüllüleri Derneğine (ÖSGD) devredilerek tüm üye şirketlerin gönüllü çalışanlarının katılabileceği bir program olarak yaygınlaştırıldı. ÖSGD'ye üye olan 53 şirketin katılımıyla 2013’ten bu yana yaklaşık 1.100 gönüllü; 14 şehirde, 96 okul ve 8.000’e yakın öğrenciye ulaştı.          

www.osgd.org
 

Ege'nin Kadın Balıkçıları (2013-Devam ediyor): 2013 yılında başlatılan ve Türkiye’de kadın balıkçıların ihtiyaçlarının belirlenmesi, kadın ve aile balıkçılığının devamlılığının sağlanması, kadın balıkçılara ilişkin farkındalığın artırılması amaçlarıyla başlatılan Ege’nin Kadın Balıkçıları projesi, 2016 yılında da UNDP Türkiye, GEF-SGP Comdex Programı ve Vehbi Koç Vakfının desteğiyle sürdürülüyor.    

www.kadinbalikcilar.com
 

Vehbi Koç Vakfı Model Okul Projesi (2012- Devam ediyor): Vehbi Koç Vakfı Model Okul Projesi, “Öğrenme Ortamları Neyi Sağlıyor?'' ve  ''Mevcut Öğrenme Ortamlarımızı Nasıl Dönüştürülebiliriz?'' sorularından yola çıkarak 21. yüzyılda ihtiyaç duyulan becerilerin geliştirilebileceği öğrenme ortamlarının unsurlarını sorgulayan ve ilköğretimin ikinci kademesi (5-8.sınıf) için bir Ortaokul Modeli ortaya koymayı hedefleyen bir projedir. Proje kapsamında İstanbul Beykoz ilçesinde yer alan Ziya Ünsel Ortaokulu’nun yeniden tasarlanması ve inşa edilmesinin haricinde, Şubat 2014’ten bu yana öğrenci, öğretmen, okul yönetimi ve velilerin katılımı ile okul kültürü oluşturma çalışmaları yapılıyor. Yeniden inşasının ardından Milli Eğitim Bakanlığına devredilecek olan bu model okulun, eğitim sistemine ve bağışçılara örnek olması hedefleniyor.

www.vkv.org.tr
 

Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (BAGEP) (2013-Devam ediyor):En iyi genç  akademisyenlerin belirlenmesi, ödüllendirilmesi ve yeni araştırmaların desteklenmesini amaçlayan Bilim Akademisi Derneği tarafından düzenlenen ödül programı Vehbi Koç Vakfı tarafından da düzenli olarak destekleniyor.             

bilimakademisi.org
 

Ford Otosan Van Öğretmen Lojmanları (2012): 2011yılında Van’da yaşanan deprem felaketinin ardından bölgedeki eğitimcilerin ve eğitim ortamının yaralarını sarmaya katkı sağlamak amacıyla Ford Otosan desteğiyle 128 öğretmenin aileleriyle yaşamını sürdüreceği konutlardan oluşan çağdaş bir lojman kompleksi inşa edildi.

www.facebook.com
 

Anadolu Okuyor Projesi (2011-Devam ediyor): Proje kapsamında her yıl bir ilin ilk ve orta dereceli okullarının kitaplıklarına, 100 temel eser içerisinden okul seviyesine göre seçilen 20 kitaplık setler ulaştırılıyor.       


Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi (2006-2013): Milli Eğitim Bakanlığı, Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı ortaklığı ile başlatılan Proje, 20 Koç Topluluğu Şirketi ve 579 Koç Topluluğu çalışanının gönüllü desteği ile mesleki eğitim alanında örnek kabul edilen bir çalışma haline geldi. Proje kapsamında 264 meslek lisesinden 8.000 meslek lisesi öğrencisine burs verildi.

www.mesleklisesimemleketmeselesi.com


Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Vehbi Koç Binası (2006): Vehbi Koç Vakfı, Adıyaman’da 2005 yılında temellerinin attığı 260 kişilik Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin inşaatını üstlenmiştir. Fakülte binası 2 bin metrekarelik alan üzerine 3 katlı olarak inşa edilmiştir. Binanın yapılmasına ve desteklenmesine Mustafa V. Koç öncülük etmiştir.

egitim.adiyaman.edu.tr

 

Arçelik - Eğitimde Gönül Birliği Projesi (2004-2012): Vehbi Koç Vakfı çatısı altında oluşturulmuş fon ile "Eğitimde Gönül Birliği Projesi" gerçekleştirilmiştir.  Program sonunda; ülkemizdeki yaklaşık 300 Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda öğrenim gören 200 bin çocuğun eğitim ve gelişim standartlarını yükseltmek ve örnek bireyler olarak topluma kazandırılmalarına destek olmak hedeflenmiştir.         

www.arcelikas.com
 

TEGV Eğitim Parkları (2001-Devam Ediyor): Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfına (TEGV) bağlı Ankara, Antalya ve Şanlıurfa Eğitim Parklarının kuruluş ve idari giderleri, Vehbi Koç Vakfı tarafından karşılanmaya devam ediyor.  

tegv.org
 

Galatasaray Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi (1999): Galatasaray Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesinin inşası Vehbi Koç Vakfının da katkılarıyla tamamlanmıştır.   
     

Harvard Üniversitesi Vehbi Koç Türkiye Etütleri Kürsüsü (1997-Devam ediyor): Harvard Üniversitesi İnsani ve Fen Bilimleri Fakültesinde "Vehbi Koç Türkiye Etüdleri Kürsüsü" kurulmuştur. Kürsü başkanlığına tarih profesörü Cemal Kafadar ilk "Vehbi Koç Profesörü" olarak atanmıştır.   
  

Boğaziçi Üniversitesi Superdorm Öğrenci Yurdu (1995): Boğaziçi Üniversitesi Superdorm Öğrenci Yurdunun inşası Vehbi Koç Vakfının da katkılarıyla tamamlanmıştır.        

buvak.org.tr
 

Özel Amerikan Robert Lisesi Suna Kıraç Hall (1989): Robert Lisesi ek laboratuvar ve çok amaçlı salon inşaatları masrafları "asgari iki yardıma muhtaç öğrencinin okul ücreti alınmaksızın öğrenim görmesine imkan verilmesi" şartı ile karşılanmıştır. Bu yeni binalardan birine "Suna Kıraç Hall" adı verilmiştir.
 

Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Lisesi (1976): Vehbi Koç'un destekleriyle okulun lise binası inşa edilmiştir.ODTÜ Vehbi Koç Öğrenci Yurdu (1968): Orta Doğu Teknik Üniversitesinin 3. yurdu Vehbi Koç tarafından yaptırılıp üniversiteye bağışlanmıştır.   

   

Ankara Üniversitesi Vehbi Koç Öğrenci Yurdu (1951): Vehbi Koç ilk büyük sosyal yardımını, Ankara Üniversitesi Vehbi Koç Öğrenci Yurdunu yaptırarak gerçekleştirmiştir. Bu tarihten itibaren belirli aralıklarla tadilatları yaptırılan yurdun 240 kişilik öğrenci kapasitesi mevcuttur.

 

 

Galeri